ESSENZ KURKUMA PIPERIN ( proti zápalom)

BEZ LEPKU VEGAN FRIENDLY BEZ LAKTÓZY
Značka: Essenz
€0,01
Momentálne nedostupné

Výživový doplnok obsahuje výťažok kurkumy (Curcuma longa, kurkumín) a čierneho korenia (Piper nigrum, piperín). Koreň kurkumy sa v Ázii už celé tisícročia používa predovšetkým pre svoj pozitívny účinok na trávenie, ako aj jeho protizápalový účinok. 90 kapsúl

Detailné informácie

Podrobný popis

Kurkuma alebo kurkuma

Kurkuma ( Curcuma longa ), nazývaná tiež indický šafran alebo kurkuma , je v Ázii po tisíce rokov cenená ako liečivá rastlina. V ajurvéde a v tradičnej čínskej medicíne (TČM) sa používa od nepamäti. Kurkumu sme dlho poznali iba ako korenie alebo okrasnú rastlinu. Ich rôznorodým liečivým silám sme sa venovali iba relatívne krátko. 

Botanicky patrí rastlina kurkumy do rodiny zázvorov. Je vysoká až meter. Tvar listov vlastne pripomína svetlozelené tŕstie. Používa sa prášok z podzemku. Ak chcete využiť liečivé účinky kurkumy, kurkuma by sa mala používať vo veľmi vysokých dávkach , pretože nie je dobre absorbovaná ľudským črevom. Tieto dávky sa dosahujú užívaním vo forme kapsúl, nie však používaním ako korenie. 

Zložky prášku z koreňa kurkumy

Najdôležitejšou a najhodnotnejšou ingredienciou kurkumového prášku je takzvaný kurkumín. V súčasných štúdiách sa mu pripisujú rôzne účinky. Jeho pozitívne účinky na trávenie a zápaly v tele sú isté. Zdá sa, že kurkumín tiež znižuje hladinu cholesterolu. Kurkuma v prášku tiež obsahuje pomerne vysoký podiel horčíka a vápniku.


Účinky kurkumového prášku

Vyššie uvedený pozitívny vplyv na rôzne druhy zažívacích ochorení je najbežnejším účinkom prášku z koreňa kurkumy. S chorobami, ako je nadúvanie, silná plynatosť alebo nepríjemný tlak v žalúdku, sa dá účinne bojovať kurkumou. Aktívne zložky kurkumy stimulujú tvorbu žalúdočnej a žlčovej šťavy a tým zlepšujú trávenie, najmä trávenie tukov. Kurkumíny vplývajú na bunky žalúdočnej sliznice kde podporujú enzýmy schopné štiepiť tuk obsiahnutý v strave.

Kurkumín môže tiež stimulovať metabolizmus a tým pomáha pri chudnutí. Horkasté látky obsiahnuté v prášku z koreňa kurkumy tiež znižujú túžbu po sladkom a stimulujú tvorbu žlče. Tento účinok podporuje trávenie tukov. Vylučuje sa viac tuku a menej sa ho ukladá v tele. 

Zaujímavým efektom je, že práškový koreňový prášok zmierňuje zápal . Zdá sa, že kurkumín inhibuje enzým, ktorý sa podieľa na vzniku bolestivého zápalu. Tento účinok je veľmi podobný účinku našich bežných reumatických liekov. Výhodou je, že kurkuma je  oveľa lepšie tolerovaný v žalúdku . Vlastnosti kurkumínu ako lapača radikálov tiež pomáhajú zmierniť akútny zápal. 

V súčasnej dobe prebieha veľmi veľa štúdií s touto zaujímavou liečivou rastlinou a jej extraktmi.

Dodatočné parametre

Kategória: DOPLNKY VÝŽIVY
Účinky / vhodné na: Superpotravina

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole: