ESSENZ VITAMIN D3 kvapky

€9,90
Skladom

Výživový doplnok s obsahom vitamínu D3 (cholekalciferol) vo forme tinktúry prispieva k správnemu vstrebávaniu / využitiu vápnika a fosforu, k normálnej hladine vápnika v krvi, k udržaniu zdravých kostí, zubov, svalov a k správnemu fungovaniu imunitného systému. Objem: 10 ml

Detailné informácie

Benefity pre zákazníkov
Benefity pre zákazníkov
10 % zľavy pre zdravotnícky personál
Doba dodania
Doba dodania
z Rakúska: do 72 hodín, z Nemecka: do 4-5 dní, z iných krajín EU: 1 - 3 týždne
Komunikácia v slovenčine
Komunikácia v slovenčine
Nedostatkový sortiment
Nedostatkový sortiment
U nás kúpite produkty nedostupné na Slovensku

Podrobný popis

Vitamín D3 je dôležitý pre náš imunitný systém, pre zdravé kosti a zuby, pre srdce a krvný obeh a pre metabolizmus buniek. Vitamín D3 prispieva k normálnemu využitia vápnika a fosforu a prispieva k normálnym hladinám vápnika v krvi pre  zdravú ochranu kostí, zdravých zubov a normálne funkcie svalov. Má však tiež úlohu v delení buniek a je dôležitý pre normálnu funkciu imunitného systému. 

Dostatočný prísun vitamínu, ktorý si naše telo dokáže vyrobiť iba spolu so slnečným žiarením, je obzvlášť dôležitý v mesiacoch, keď je málo slnka.

Vitamín D3 ( cholekalciferol ) sa syntetizuje z cholesterolu v našej pokožke pôsobením slnečného žiarenia. Normálne by sa teda malo vytvoriť 80% vytvoreného vitamínu D3, ktorý je potrebný pre ľudské telo. Nedochádza k predávkovaniu z dôvodu príliš veľkého množstva slnečného žiarenia. Príjem potravy zvyčajne pokrýva iba 5 až 20% potreby vitamínu D3. Dobrými prírodnými zdrojmi vitamínu D sú olej z tresčej pečene, pečeň, sleď, úhor, losos, sardinky, ustrice, vajcia, maslo, margarín, syr, avokádo a huby.  

Tvorba vitamínu D3 prostredníctvom slnečného žiarenia

20 až 30 minút slnečného žiarenia na nechránenej pokožke zodpovedá až 20 000 IU vitamínu D. Z mnohých štúdií teraz vieme , že väčšina populácie trpí nedostatkom vitamínu D v zimných mesiacoch . V lete je slnečné žiarenie dostatočné, ale vysoké ochranné slnečné faktory v nami používaných krémoch na ochranu pred slnečným žiarením sťažujú tvorbu vitamínu D3 . Pre dostatočnú tvorbu vitamínu D 3 v pokožke stačí 15 až 30 minút denne na slnku bez slnečnej ochrany. Slnko však nesvieti každý deň a často ani dosť intenzívne. 

Zložka UV-B na slnečnom svetle je zodpovedná za tvorbu vitamínu D3 pôsobením slnka. Intenzitu svetla a konečnú tvorbu vitamínu D3 v pokožke ovplyvňujú rôzne faktory, ako napríklad: farba pokožky osoby, poloha slnka, výška nad morom, povaha zemského povrchu, oblaky, smog alebo ozón. Okenné sklo absorbuje takmer všetky zložky UV-B  slnečného svetla a opaľovací krém bráni produkcii vitamínu D3 o viac ako 97% dokonca aj pri SPF 8. Návšteva solária zvyčajne nie je prospešná, pretože pokožka je zvyčajne ožarovaná UV-A a nie UV-B svetlom. 

Príznaky nedostatku

Podľa odborníkov na výživu môže aj mierny nedostatok vitamínu D spôsobiť dlhodobé škody. U dospelých sú prvými známkami nedostatku vitamínu D 3 svalová slabosť a zvýšená náchylnosť k infekciám. Kosti na vašich rebrách, bokoch a nohách môžu byť bolestivé a jemné.

Vitamín D3 je v skutočnosti hormón a podieľa sa na mnohých procesoch v tele. Je regulátorom kostného metabolizmu a má zjavné účinky aj na rast buniek a diferenciáciu buniek v iných orgánoch a tkanivách. Z tohto dôvodu sa nedostatočný príjem vitamínu D 3 javí ako faktor, ktorý ovplyvňuje nielen ochorenia kostí a svalov , ale spôsobuje aj množstvo autoimunitných ochorení, ako je roztrúsená skleróza a cukrovka typu 1 a typu 2 , zápalové ochorenia čriev a imunitná nedostatočnosť. Dôležitú úlohu zohrávajú infekcie, vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne choroby a psoriáza.  

Nedostatok vitamínu D 3 u detí

Vitamín D 3 dodáva kostiam a zubom pevnosť tým, že podporuje vstrebávanie minerálov vápnika a fosforu z čriev a zvyšuje ukladanie týchto minerálov do kostí a zubov. Denná potreba je 5 µg, pričom dojčatá do jedného roku veku potrebujú 10 µg denne, pretože v tejto fáze života sa väčšina vápniku ukladá v kostiach. U detí môže nedostatok vitamínu D 3 viesť k oneskoreniu rastu, pričom klasickou chorobou z nedostatku vitamínu D 3 je krivica. Odvápnenie kostí môže tiež spôsobiť deformácie lebky a chrbtice, úklonu alebo klopanie kolien. Škvrny v zubnej sklovine môžu tiež naznačovať nedostatok vitamínu D 3.  

Predávkovanie

Nebezpečný je aj nekontrolovaný príjem vitamínu D, pretože telo nemôže z tohto vitamínu rozpustného v tukoch vylúčiť príliš veľa. Predávkovanie sa prejavuje slabosťou, únavou, nevoľnosťou, vracaním, hnačkami, usadeninami vápnika v orgánoch a nadmerné predávkovanie môže viesť k vzniku obličkových kameňov. Akútne alebo chronické predávkovanie vitamínom D 3 môže viesť k hypervitaminóze vitamínu D 3 .

Väčšina autorov považuje denný príjem až 100 µg (4 000 IU) vitamínu D3 pre dospelých po dobu šiestich mesiacov za bezpečný, t. J. Bez akýchkoľvek overiteľných vedľajších účinkov, ako je zvýšené vylučovanie vápnika močom.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Essenz je značka, ktorá sa špecializuje na výrobu prírodných kozmetických produktov. Značka si zakladá na využívaní kvalitných, prírodných surovín, ktoré sú šetrné k pokožke aj k životnému prostrediu. V portfóliu Essenz nájdete širokú škálu produktov, ako sú prírodné mydlá, šampóny, pleťové a telové krémy, esenciálne oleje a rôzne doplnky do kúpeľa.

Essenz sa odlišuje svojím prístupom k výrobe, kde kladie dôraz na ručnú výrobu a používanie tradičných receptúr. Produkty sú vyrábané bez použitia syntetických konzervačných látok, farbív a parfumov. Značka sa tiež aktívne zameriava na ekologické balenie a minimalizovanie odpadu.

Essenz je obľúbenou voľbou pre tých, ktorí hľadajú autentickú prírodnú kozmetiku, ktorá je šetrná k pokožke a zároveň prispieva k ochrane životného prostredia.