Podpora imunity - vitamíny a minerály

Imunitný systém prispieva k nášmu zdraviu vďaka svojej úlohe chrániť nás pred bežnými vírusovými a bakteriálnymi patogénmi. Živiny majú dôležitú úlohu pri imunitných funkciách a pre podporu našej prirodzenej obrany je nevyhnutné zabezpečiť, aby sme pravidelne udržiavali ich zásoby.

Je samozrejmé, že zdravá strava je prvoradá pri poskytovaní širokého spektra živín, ktoré potrebujeme pre zdravý imunitný systém. Preto by ste mali dbať na to, aby ste konzumovali zdravú stravu s množstvom čerstvého ovocia a zeleniny a minimalizovali svoj denný príjem spracovaných potravín. Je tiež dôležité, aby ste znížili príjem cukru a alkoholu, ktoré môžu náš imunitný systém vyčerpať a zaťažiť.

Zdravá výživa a životný štýl môžu zvyčajne poskytnúť to, čo potrebujeme, ale niekedy je potrebná ďalšia podpora vo forme doplnkov.

Vedieť, aké živiny a v akom množstve treba brať, je neuveriteľne dôležité, preto si povieme viac o tých hlavných, ktoré je potrebné vziať do úvahy.

Vitamín C - je vo vode rozpustný vitamín, ktorý prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Pôsobí, ako antioxidant zachytáva voľné radikály v tele a robí ich neškodnými. Voľné radikály sú veľmi reaktívne kyslíkové zlúčeniny, ktoré môžu poškodiť bunky tela.

Prispieva k normálnej tvorbe kolagénu. Kolagén je nevyhnutný pre stabilitu spojivových tkanív, kostí, kože a krvných ciev.

Chráni tak cievy pred aterosklerotickými usadeninami.  

Zvyšuje vstrebávanie železa a prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a k správnemu fungovaniu nervového systému a psychiky.

Tiež udržuje oči zdravé.       

Naše telo si  nemôže vytvárať vitamín C, preto ho musíme prímať prostredníctvom našej stravy, alebo doplnkov výživy.

Ak sa rozhodnete pre suplementáciu, existuje niekoľko rôznych foriem doplnkového vitamínu C vrátane kyseliny askorbovej, minerálnych askorbátov a vitamínu C s časovým uvoľňovaním.  Ich dávkovanie, závisí od formy, ktorú sa rozhodnete doplniť.

Odporúčanie dávkovanie: 75-90 miligramov pre ženy a mužov

Vitamín C sa rýchlo spotrebúva počas choroby alebo infekcie, a preto sú potrebné výrazne vyššie dávky na vyrovnanie zvýšeného metabolického dopytu.       
                                     

Vitamín D3 - je dôležitý pre náš imunitný systém pomáha zabrániť predĺžením alebo nadmerným zápalovým reakciám. Prispieva k zdraviu kostí tým, že napomáha vstrebávaniu vápnika do kostí, ako aj ďalších vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k zdraviu, vrátane horčíka, vitamínu K a fosforu. Môže pomôcť pri podpore zdravej replikácie buniek a môže hrať úlohu pri ochrane pred vývojom autoimunitných stavov. Na rozdiel od väčšiny základných živín nie je hlavným zdrojom vitamínu D jedlo, ale slnečné svetlo; naša pokožka produkuje vitamín D pri kontakte so slnečnými lúčmi. Riziko nedostatku, je teda vyššie počas zimných mesiacov, preto by mal každý doplniť dennú udržiavaciu dávku. Ak sa rozhodnete pre suplementáciu, vyberte si Vitamín D3 (cholekalciferol), čo je forma vitamínu D produkovaná prirodzene v reakcii na slnečné svetlo a je preferovanou formou.

Odporúčanie dávkovanie:400-800 IU

Zinok -  je nevyhnutný stopový prvok, ktorý reguluje niektoré z najdôležitejších procesov v tele. Okrem iného prispieva k dobre fungujúcemu imunitnému systému, preberá dôležité úlohy v metabolizme bielkovín, sacharidov a tukov a podporuje rast zdravých vlasov, pokožky a nechtov. Prispieva k plodnosti a normálnej funkcii reprodukčných orgánov, podieľa sa na procese delenia buniek a tvorbe DNA. Ďalej sa podieľa na udržanie normálneho stavu zraku a ďalších kognitívnych funkcií. Riadi tvorbu inzulínu. Diabetici alebo pacienti s aterosklerózou majú vyššie nároky na potrebu zinku. Telo nemá veľa schopnosti ukladať zinok, takže je nevyhnutné, aby vaša denná strava dodávala dostatok tohto minerálu. Ak sa rozhodnete pre doplnenie zinku formou výživového doplnku, vyberte si pikolinát zinočnatý, je známe, že táto forma sa dobre vstrebáva do tela.

Odporúčané dávkovanie: 8-11 miligramov pre ženy a mužov

Ak pravidelne užívate zinok vo forme doplnkov, je dôležité ich vyvážiť meďou, pretože prebytok zinku môže spôsobiť nedostatok medi a naopak.

Ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky, poraďte sa svojím lekárom pred pridaním akéhokoľvek z týchto vitamínov na podporu imunity do svojej dennej rutiny.

Ak máte problémy s imunitou a potrebujete radu na mieru, ktorá bude vyhovovať vaším potrebám, kontaktujte ma na telefónnom čísle 0949 311 327  a zdarma vám poskytnem 15 minútové odborné poradenstvo v oblasti klinickej výživy.

 

autor: ZUZANA STANČÍKOVÁ, Dipl. NT, mBANT, mCNHC, Nutričný Terapeut