Ako podporiť imunitu?

Imunitný systém je interaktívna sieť orgánov, bielych krviniek a proteínov, ktoré chránia telo pred vírusmi a baktériami alebo akýmikoľvek cudzími látkami.  Náš imunitný systém pracuje ako ochrana každý deň, a my si to ani nevšimneme. Keď je schopnosť nášho imunitného systému ohrozená, začíname čeliť chorobám. Ak sa rozhodnete podporiť svoj imunitný systém, pozrite sa na tieto doplnky, ktoré vám s tým môžu pomôcť.


Probiotiká - názov pochádza z gréčtiny " pre bios " a znamená "pre život".

Okolo 80% našich imunitných buniek sa nachádza v čreve. Naša obrana tela je závislá na zdraví črevnej flóry.

Probiotiká  obsahujú živé mikroorganizmy. Laktobacily, enterokoky a bifidobaktérie obsiahnuté v probiotikách sa usadzujú v čreve, čo znamená, že choroboplodné zárodky už nemajú šancu sa rozšíriť. Pozitívnym účinkom užívania probiotík je normalizované trávenie a optimálne využitie potravy. Okrem toho sa posilňuje črevná sliznica a proti patogénom sa dá účinne bojovať

Pri výbere a užívaní probiotík platí, že rôzne kmene probiotických baktérií majú aj mierne odlišné úlohy v tele.  Najkvalitnejšie sú však také, ktoré obsahujú aspoň miliardu živých baktérií v jednej kapsule a aspoň 3 - 4 probiotické kmene. Mnohé kmene navzájom spolupracujú a sú tak účinnejšie.

Odporúčané dávkovanie:10-100 miliárd CFU

 

Beta-glukány - sú skupinou vysoko molekulárnych polysacharidov β-D-glukózy, ktoré sa nachádzajú v bunkových stenách obilnín, baktérií a húb. Denný príjem 3 g beta- glukánu z jačmeňa znižuje hladinu LDL a môže znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb. Niektoré štúdie naznačujú, že cereálne betaglukány majú tiež imunomodulačné vlastnosti. Konzumáciou potravín, ktoré obsahujú najmenej 4 g beta-glukánov z ovsa alebo jačmeňa na každých 30 g využiteľných sacharidov, ako súčasti jedla dochádza k zníženiu nárastu glukózy v krvi po tomto jedle.

Odporúčané dávkovanie: Neexistuje štandardna dávka pre Beta-glukán. Výskum ukázal rôzne úrovne, ktoré majú byť účinné.

 

Colostrum­ - je vzácne tým, že sa tvorí iba krátky čas po narodení mláďat cicavcov. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby sa novorodenec dokázal prispôsobiť novému prostrediu, aby bol chránený pred patogénmi číhajúcimi v okolí a aby získal živiny a energiu pre štart do života.

Obsahuje dôležité živiny ako sú bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny (najmä A, C, E, vitamíny skupiny B) a minerály (najmä Ca, P, K).

Okrem toho je bohatým zdrojom ďalších bioaktívnych látok ako sú imunoglobulíny (IgG, IgM, IgA), alfa-lactalbumíny, lactoferin, transfer faktor, rastové hormóny, enzýmy a ďalšie.

Látky nachádzajúce sa v kolostre významne napomáhajú rozvoju imunitného systému.

Nie je to náhoda, že kravské kolostrum obsahuje približne 40 násobne vyššie koncentrácie imunitných faktorov ako ľudské kolostrum. Je to z toho dôvodu, že u kráv nedochádza k transplacentárnemu prenosu imunitných látok (človek sa rodí so získanou imunitou od matky).

Je dôležité podotknúť, že kravské kolostrum je takmer úplne zhodné s ľudským čo sa týka jeho zloženia a je druhovo nešpecifické, to znamená, že účinkuje aj u iných druhov cicavcov.                 

Odporúčané dávkovanie: dospelý 800 mg denne.

 

Ak máte problémy s imunitou a potrebujete radu na mieru, ktorá bude vyhovovať vaším potrebám, kontaktujte ma na telefónnom čísle 0949 311 327  a zdarma vám  poskytnem 15 minútové odborné poradenstvo v oblasti klinickej výživy.

 

autor: ZUZANA STANČÍKOVÁ, Dipl. NT, mBANT, mCNHC, Nutričný Terapeut